/

Polska ceramika na świątecznych stołach

O tym, że polska ceramika to niezbędna część świątecznej dekoracji stołu wiemy wszyscy. Warto jednak zrezygnować ze świątecznej zastawy, którą oferują nam popularne sieciówki i rozejrzeć się za porcelaną od polskich artystów.

polska ceramika Look at me Plates

Boże Narodzenie to wyjątkowe chwile, na które czeka wielu z nas. Stół wigilijny jest wówczas wyjątkowym miejscem, przy którym zasiadamy z najbliższymi. Można go udekorować na wiele sposobów. Niekiedy wystarczą małe detale, aby nadać mu wdzięku i prawdziwego świątecznego klimatu. Niezbędnym elementem na świątecznym stole jest zdecydowanie ceramika. Może być tradycyjna, minimalistyczna, nowoczesna lub bogato zdobiona i elegancka.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nasza rodzima polska ceramika. Kultowa porcelana Ćmielów i Chodzieży zyskuje drugie życie i wraca w nowej odsłonie na nasze stoły. Można dostać ją w salonach firmowych lub na Allegro. Moda na polski design nie ustaje, a wręcz przeciwnie, rozwija się w zawodnym tempie. Miejsce dużych manufaktur zastępują małe pracownie, często prowadzone przez młodych, lokalnych rzemieślników. To właśnie im się dziś przyglądamy! Poznajcie kilka polskich marek, dzięki którym nasz świąteczny stół może nabrać niepowtarzalnej aranżacji!

W Polsce przez lata mieliśmy dwa gatunki serwisów: babciowy i sieciówkowy. Jeden był w kwiatki, a drugi nijaki. Postanowiliśmy więc wytyczyć trzecią drogę i stworzyć coś z jednej strony czerpiącego z tradycji modernizmu, prostego i uniwersalnego, a z drugiej oryginalnego jednocześnie – mówi Magdalena Falkiewicz z Wzorowego Towarzystwa

Postaw na klasykę, polska ceramika – Kristoff

Zacznijmy od czegoś klasycznego i niezmienienie urokliwego. Porcelana Kristoff to jeden z czołowych procentów porcelany w Polsce i jedna z najstarszych zachowanych fabryk porcelany na Śląsku. We współpracy z polskimi artystami fabryka uruchomiła nowa linię Kristoff Design Line, która specjalizuje się w produkcji ciekawej porcelany z nowoczesnym designem, nie zapominając jednocześnie o tradycyjnych wzorcach. Pozłacane elementy z niebieskimi zdobieniami wyglądają przepięknie. Ceramikę Kristoff możecie obejrzeć w showrommie LUMANN o którym pisałam TUTAJ.

polska ceramika Kristoff
Polska ceramika Kristoff, fot. porcelanowa.com
fot. porcelanowa.com

Prosto i ponadczasowo – Aoomi

Święta w swobodnym klimacie? To coś dla Ciebie! Kolekcja ceramiki zaprojektowana przez młode studio AOOMI to seria ręcznie wytwarzanych i szlifowanych naczyń z ceramiki kamionkowej. Motto projektowe: ma być prosto, funkcjonalnie, estetycznie i ponadczasowo. Unikatowe produkty barwione barwnikiem z węgla roślinnego z niezwykłymi graficznymi wzorami w trzech wersjach kolorystycznych, które można z sobą swobodnie łączyć. Każdy element jest ręcznie zdobiony, dzięki czemu staje się niepowtarzalny i wyjątkowy. Subtelna kolorystyka i minimalistyczna forma to główne wyróżniki ceramiki AOOMI.

Polska ceramika Aoomi
Polska ceramika AOOMI, fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Geometryczny minimalizm – Wzorowe Tworzywo

To kolejna polska marka, która zdecydowała się na poszukiwanie wzorców w rodzimych fabrykach porcelany. Stoi za nią krakowskie studio projektowe Łobzowska Studio. Porcelana, którą proponuje Wzorowe Towarzystwo, to przede wszystkim zabawa geometrią. Charakterystyczne niebieskie proste linie, kwadraty i koła kojarzy zapewne wielu z nas.

Polska ceramika Wzorowe Tworzywo
Polska ceramika Wzorowe Tworzywo, fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Nowocześnie i z charakterem – LOOK AT ME PLATES

Marka, którą pokochałam! Wzory zaprojektowane zostały przez ilustratorkę i projektantkę Magdę Pilaczyńską, która wcześniej projektowała ilustracje na ceramikę dla marki Kristoff Porcelain. Są one własnoręcznie nanoszone przez autorkę. Inspiracją do powstania kolekcji były konkretne symbole – serce, oko, łza, usta, księżyc oraz postacie fantastyczne – pegaz, syrena, kapelusznik biegnący wśród wulkanów, a także karciane elementy. Talerzy można używać pojedynczo lub dowolnie je komponować, tworząc swoje własne zestawy. Na poszczególnych elementach kolekcji pojawiają się te same symbole i kolorystyka, które sprawiają, że ilustracje tworzą wspólną historię. Zarówno porcelana Wzorowe Tworzywo, jak i Look At Me Plates to doskonała propozycja do nowoczesnych wnętrz!

fot. materiały prasowe
Polska ceramika Look at me Plates, fot. materiały prasowe

A wy jaką zastawę stołowa wybieracie w tym roku? 🙂 Stawiacie na polską ceramikę czy może nie przywiązujecie do tego uwagi?

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top