Na każdym urządzeniu, które potrzebuje energii elektrycznej, aby działać, znajdują się informacje na temat jego klasy energetycznej i szacunkowego rocznego poboru prądu. Informacje te często pozostają jednak niezrozumiałe dla wielu ludzi, którzy chcą wiedzieć dokładnie, ile mogą zaoszczędzić, wybierając bardziej energooszczędny sprzęt.
Klasy energetyczne – drogowskaz podczas wyboru sprzętu AGD
Urządzenia takie jak lodówki, pralki, czy zmywarki, wybiera się zazwyczaj pod kątem ich funkcji, pojemności, czy nawet wyglądu. Klasa energetyczna tego typu sprzętu to parametr, na który uwagę wciąż zwraca dość niewiele osób. Świadomość na temat tego, jak ważna jest energooszczędność i jakie niesie ona ze sobą korzyści, na szczęście stopniowo rośnie, tak w Polsce, jak i na całym świecie. Wysoka klasa energetyczna urządzeń domowych to ekologia oraz niższe rachunki za prąd. Czy oszczędności te są rzeczywiście zauważalne? Z całą pewnością, choć wpływa na nie bardzo wiele rzeczy, z czego większość to sposób użytkowania urządzeń.
Podczas wyboru sprzętu potrzebnego w gospodarstwie domowym, już na etapie oglądania interesujących modeli urządzeń można dowiedzieć się dość sporo na temat tego, ile energii elektrycznej potrzebują one do pracy. Na etykiecie każdego takiego urządzenia znaleźć można jego klasę energetyczną oraz szacunkowe roczne zużycie prądu. Wciąż należy jednak pamiętać, że informacje, które można tam znaleźć, obliczane są na podstawie pewnych standardów, nie zawsze będących odwzorowaniem rzeczywistości, szczególnie w domu, w którym mieszka wieloosobowa rodzina.
Klasa energetyczna urządzeń domowych opisywana jest jedną literą, najczęściej w granicach od A+++ do D, gdzie A+++ oznacza sprzęt najbardziej oszczędny. Szacunkowe roczne zużycie prądu przedstawiane jest w wartości kWh i nie przelicza się go na złotówki z bardzo prostego powodu – w każdym miejscu Polski stawka za prąd może się różnić, a tym samym koszt utrzymania takiego urządzenia będzie inny.
Czy wyższa klasa energetyczna to duża oszczędność?
Najwięcej energii elektrycznej w gospodarstwie domowym pobiera lodówka i nic w tym dziwnego – w końcu niewiele urządzeń pozostaje włączonych 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Lodówki Samsung są dobrym przykładem energooszczędnych urządzeń tego typu i z pewnością jest to jeden z powodów, dla którego wybierane są one tak często. Czy jednak oszczędność, która wiąże się z energooszczędnością urządzenia, jest rzeczywiście zauważalna?
Po pierwsze należy podkreślić, że pobór energii elektrycznej zależy w dużej mierze od temperatury w chłodziarce i zamrażarce, częstotliwości otwierania drzwi lodówki, czy temperatury produktów, które się do niej wkłada. Zazwyczaj wyższa klasa energetyczna urządzenia niesie ze sobą oszczędności rzędu 50 zł na rok, jednak co ważne, gdy porównuje się ze sobą niższe klasy, kwota ta wzrasta.