/

Wybierz odpowiednią altanę do swojego ogrodu

Dość duża część Polaków i Polek użytkuje różnego rodzaju ogrody lub działki wyposażone w altany lub pawilony ogrodowe. Te nazwy występują dość często zamiennie, a więc i my będziemy się tak nimi posługiwać. Ogólnie rzecz biorąc idzie o niewielkie zadaszone budowle, z ścianami bocznymi lub bez nich, zamontowane na stałe albo podlegające sezonowemu demontażowi. Mają one na celu urozmaicenie nam pobytu na działce lub w ogrodzie. Można w nich wypić kawę, pograć w karty, czy zjeść to, co się właśnie przygotowało w domowej kuchni lub upiekło na ogrodowym grillu.

Jeśli jeszcze nie posiadamy takiej konstrukcji na naszej działce, być może warto o niej pomyśleć. Sezon się zbliża wielkimi krokami, a należy pamiętać, że lipiec oraz sierpień są wbrew pozorom jednymi z najbardziej deszczowych miesięcy w Polsce. Altana ogrodowa ochroni nas także przed skwarem w upalne dni, a wieczorem może stać się wyśmienitym miejscem do pogawędek przy herbacie lub piwie.  

  • Jakie są rodzaje altanek ogrodowych?
  • Jakiej wielkości powinna być altanka?
  • Jaki kształt altany ogrodowej wybrać? 
  • Altana ogrodowa – z jakiego materiału? 
  • Jakie są rodzaje altanek ogrodowych?

Możemy zdecydować się na altanę drewnianą, murowaną, szklaną, przenośną w kształcie namiotu, itp. Każdy wybór pociągnie za sobą określone konsekwencje. Pamiętajmy, że na budowle do powierzchni trzydziestu pięciu metrów kwadratowych nie są wymagane żadne pozwolenia. Oczywiście nie każdy musi mieć potrzebę, czy też chęć budowania altanki na stałe. Dobrym wyborem w takim przypadku może się okazać lekki i trwały, a także przenośny pawilon ogrodowy. Jest on konstrukcją o wiele bardziej stabilną niż zwykły parasol ogrodowy. Bez kłopotu można zmieścić pod nim sporej wielkości stół. Część z pawilonów posiada dowolnie regulowane ściany z materiału lub tworzywa sztucznego, dzięki którym łatwo ochronimy się przed wiatrem lub deszczem. 

Jakiej wielkości powinna być altanka? 

Każdorazowo wielkość altany musi współgrać z powierzchnią, na którą ma się ona pojawić. Większa na pewno zapewni nam większy komfort, mniejsza zaś lepiej się sprawdzi na niewielkich ogródkach działkowych. Ich wielkość powinna być także dostosowana do tego, co zamierzamy w nich robić. Najbardziej ustawne wydają się być propozycje kwadratowe. Zbyt duża altana ogrodowa stojąca na niewielkim spłachetku ziemi na pewno nie będzie się prezentowała za dobrze. Ważne jest, aby jej dach był na wysokości przynajmniej 230-260 centymetrów. Pozwoli nam on tym samym na swobodny ruch wewnątrz budowli. W przypadku rozwiązań posadowionych na stałe możemy rozpatrzeć różne pokrycia dachowe, takie jak drewniany gont, dachówka, trzcina czy łupki bitumiczne. Możliwości jest całkiem sporo – warto z nich korzystać. 

Jaki kształt altany ogrodowej wybrać? 

Kolejną cechą, którą możemy samodzielnie wybrać jest kształt altanki. Altany mogą być prostokątne, kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne i inne. Tutaj tylko nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela stanowią pewne granice. Warto jednak by kształt był dostosowany do charakteru ogrodu, w którym ma się ona znajdować. Tym samym będzie on podkreślał jego unikatowość oraz gust właściciela lub właścicielki. Altana powinna być obszerna na tyle by bez kłopotu pomieścić kilka osób tak, aby nie tłoczyły się one na zbyt małej powierzchni. Także przenośny pawilon ogrodowy powinien to uwzględniać. Przeważnie występują one w kształcie rozrysowanym na planie prostokąta bądź kwadratu.  

Altana ogrodowa – z jakiego materiału? 

Najpopularniejszym materiałem z jakiego stawia się altany w Polsce jest nadal drewno, ale obecnie zdarzają się konstrukcje metalowe, z zadaszeniem z poliwęglanu. Można także pokusić się o wystawienie altany murowanej z cegły, czy też zrobionej częściowo z betonu. Na podłogi takich budowli używa się także przede wszystkim drewna, ale w rachubę wchodzi też kostka brukowa, wylewka z betonu, podłoga z kamienia lub żwir. Możemy także pomyśleć o podłodze drewnianej lub podłożu z trawnika. Ściany budynku mogą być pełne lub ażurowe. Te ostatnie będą się dobrze prezentowały obrośnięte roślinami pnącymi, takimi jak róże, bluszcz czy powoje. Tutaj mamy wielkie pole do popisu. Wystarczy tylko zastanowić się, jakie rośliny lubimy najbardziej. Do budowy ścian w większości przypadku użyjemy zapewne drewna, które trzeba do tego odpowiednio przygotować. Dobrym rozwiązaniem może być zakup gotowego pawilonu lub altany ogrodowej w specjalistycznych sklepach.  

Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie? 

Samodzielne działanie czy zakup gotowego produktu? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być stosunkowo prosta. Musimy wiedzieć na co mamy siłę i ochotę. Samodzielne konstruowanie altanki w oparciu o plany z Internetu, np. może się okazać ciekawym wyzwaniem na długie letnie dni. Z kolei zakup gotowego rozwiązania przyspieszy znacznie ów proces, ale na pewno nie da nam tyle frajdy, jak własnoręcznie wystawiona budowla. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużo zdolności, by postawić coś od zera. Należy także pamiętać, że altana lub pawilon ogrodowy muszą być, przede wszystkim, bezpieczne w użytkowaniu. 

Materiał zewnętrzny

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top