/

Sofa rozkładana w salonie, jaką wybrać?

Sofa rozkładana to zarówno estetyczny element wystroju wnętrza, jak i funkcjonalny mebel. Może on służyć jako miejsce do spania dla gości, który nie zajmuje sporo przestrzeni w salonie. Podpowiadamy kilka praktycznych rozwiązań.

Salon to najbardziej reprezentatywny pokój w każdym domu. Chcemy, żeby znajdujące się w nim meble dobrze świadczyły o gospodarzach. Wygodna sofa to podstawa. Dodatkowym atutem jest możliwość zmiany w łóżko. Warto więc połączyć efektowny wygląd z praktycznym zastosowaniem.

Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu?

Podstawowym narzędziem, które jest niezbędne przy zakupie sofy rozkładanej jest miarka. Dostępna przestrzeń to kluczowy aspekt przy wyborze mebli wypoczynkowych. Zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, warto dokładnie przemyśleć kształt i układ salonu. Oczywiście, jak przy większości wszelkiego rodzaju zakupów, istotną rolę odgrywa cena. Na szczęście systemy sof są różnorodne, a upatrzony model możemy kupić w kilku wariantach, przez co bardzo często udaje się znaleźć idealny mebel w korzystnej cenie. Im większy budżet, tym ciekawsze dodatki możemy wybrać. Oprócz funkcji spania, niezwykle ważnym praktycznym aspektem przy wyborze sofy jest materiał wykonania. Dużym rodzinom z dziećmi polecamy tkaniny odporne na zabrudzenia i rwanie.

Sofa rozkładana w salonie – funkcjonalność i design

Jeśli zdecydujemy, że w naszym salonie ma stanąć sofa rozkładana, oznacza to, że interesuje nas praktyczny wymiar mebla. Oczywiście funkcjonalność może iść w parze ze świetnym wyglądem. Wiele modeli na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypomina dużych, masywnych sof, które hałaśliwie rozkładają się w miejsce do spania. W związku z tym bez problemu znajdziemy sofę, która prezentuje się lekko i zgrabnie. Szeroki wybór poduszek, układów nóżek czy podłokietników pozwala dokładnie sprecyzować nasze oczekiwania względem sofy rozkładanej. Nasi goście mogą być bardzo zaskoczeni, kiedy okaże się, że kompaktowa sofa, na której siedzieli, zamieni się w łóżko.

Sofa rozkładana w salonie- pomysły aranżacyjne

Zazwyczaj wybierając sofę, kierujemy się obranym w całym mieszkaniu stylem. Mebel powinien więc wpasować się do otoczenia zarówno pod względem charakteru, jak i kolorystyki. Bardzo duży wybór znajdziemy obecnie wśród minimalistycznych sof, których konstrukcja ogranicza się do wygodnego siedziska i oparcia. Tego typu meble, przeważnie w odcieniach pastelowych, doskonale wpisują się w skandynawski styl, stroniący od nadmiaru dodatków i dekoracji. Do wnętrz o bardziej tradycyjnym wystroju, doskonale wpasuje się masywna sofa rozkładana. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, można zastanowić się nad narożnikiem. W otoczeniu drewna i kamienia świetnie prezentuje się skóra oraz inne ciemne barwy. Osobny temat to umiejscowienie sofy w salonie. W mniejszych pomieszczeniach, najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie przysunięcie sofy do ściany, natomiast w dużych salonach, np. połączonych dodatkowo z aneksem kuchennym, można pokusić się o ulokowanie sofy w centralnej części pokoju, gdzie będzie pełnić reprezentatywne miejsce.

Sofa rozkładana w małym salonie

W małych mieszkaniach sofa rozkładana jest na wagę złota. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, kiedy gospodarze nie dysponują osobną sypialnią dla gości. Wtedy możemy ich przenocować na rozkładanej sofie. W niedużych salonach, gdzie liczy się każdy centymetr, warto poszukać kompaktowego mebla, który nie będzie stwarzał wrażenia, że pomieszczenie jest zagracone. Smukłe kształty sofy będą tutaj wskazane. Podobnie jak wąskie podłokietniki lub nawet ich brak. Wybierając sofę do małego salonu zwróćmy też uwagę, czy rozłożenie jej do spania nie będzie zbytnim kłopotem i nie będzie wiązać się z koniecznością przestawiania innych mebli. Po co robić sobie dodatkowy trud?

Rodzaje sof rozkładanych do salonu

Wybór sof rozkładanych do salonu jest duży. Jeśli brakuje nam miejsca, postawimy na kompaktowy model, gdzie miejsca nie będą zabierać podłokietniki czy bardzo grube poduszki. Natomiast jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy postawić na duże, masywne meble, które gwarantują wygodę i stabilność. Goście z pewnością docenią sporo miejsca do spania. Pod tym względem jednak żadna sofa nie będzie się równać z narożnikiem, który zazwyczaj oferuje najwięcej powierzchni do spania.

Przy wyborze istotny jest też system rozkładania. Tutaj również mamy niemały wybór. Typ DL polega na położeniu oparcia, które zamienia się w część do spania. Tutaj warto sprawdzić przy wyborze, czy ta część jest równie wygodna co siedzisko, ponieważ często okazuje się twardsza, a przez to mniej wygodna. Klasycznym wyborem będzie system klik-klak, który dominował w polskich salonach w kilka dekad temu. To sprawdzone rozwiązanie, które oferuje też sporo przestrzeni do przechowania pościeli. Bardzo szybki w rozkładaniu jest system belgijski, jednak wygoda pozostawia sporo do życzenia. Po rozłożeniu sofy otrzymujemy bowiem łóżko polowe, które nie zawsze imponuje komfortem.

Materiał zewnętrzny

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top