/

Płytki marokańskie do kuchni, łazienki, holu

Płytki w marokańskie wzory to od dłuższego czasu gorący trend w świecie designu. To ponadczasowe wzornictwo, dające ogromną dowolność w tworzeniu niepowtarzalnych powierzchni. Oryginalne cementowe kafle to spory wydatek, ale mamy XXI wiek i dzięki technologi produkcji możemy uzyskać wszystko.

Piękne, kolorowe geometryczne wzory coraz częściej zdobią podłogi nowoczesnych wnętrz. Najlepiej wyglądają w aranżacji z neutralnymi, jasnymi kolorami, dzięki którym mogą królować w pomieszczeniu.
Wykorzystuje się je przeważnie na małych fragmentach podłogi, tak aby nie przytłaczały i nie traciły swojego wdzięku. Najczęściej spotyka się ja w kuchniach, oryginalnych łazienkach, holach czy korytarzach. Swoje zastosowanie odnajdują również w licznych kawiarniach, pubach i restauracjach. Zdobią nie tylko podłogi, ale również ściany.

Marokańskie wzory sprawdzą się zarówno w industrialnych, rustykalnych, skandynawskich jak i nowoczesnych wnętrzach. Idealnie komponują się z drewnem, bielą, odcieniami brązu jak i szarości.   W porównaniu do oryginalnych marokańskich kafli, te produkowane dzisiaj są przeważnie mrozoodporne co daje im jeszcze więcej zastosowań. Są odporne na wahania temperatury, dlatego nie musimy się martwić o ich uszkodzenie wywołane ogrzewaniem podłogowym lub przeciwnie-niską temperaturą, kładąc je np. na zewnątrz.

fot.Cerames
Płytka cementowa DANA z motywem marokańskiej róży w nowoczesnej aranżacji
fot.Pinterest
Płytki w czarno-białe wzory w kabinie prysznicowej.

Warto wspomnieć jak wygląda starodawny proces produkcji kafli
 
„Płytki formuje się w procesie ręcznej produkcji z masy cementowej, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych. Wpierw wylewa się w specjalnej formie jedno lub wielobarwną warstwę zewnętrzną, a później utworzony wzór zasypywany jest szarym cementem. Całość jest następnie prasowana pod dużym ciśnieniem w prasie hydraulicznej – stąd częsta nazwa płytek „mosaicos hidraulicos”. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, jest to jednak cement z marmurem, a więc materiały z natury rzeczy nasiąkliwe. Mają one najczęściej jedną barwę, ale są też egzemplarze z wielokolorowymi deseniami, a nawet ze wstawkami z metalu.”

Płytki bez wątpienia wzbudzają pozytywne emocje, nadają charakteru i oryginalności. Podczas urządzania mieszkania należy pamiętać, że nieraz mniej znaczy więcej. Płytki marokańskie są ozdobą samą w sobie, nie zaburzajmy ich wdzięku poprzez wprowadzanie kolejnych żywych kolorów do wnętrza, niech cieszą oko i nadają pomieszczeniu ciepłego, marokańskiego klimatu 🙂

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top