Mają niewielkie rozmiary, często nie zwracamy na nie zbyt dużej uwagi, a jednak to od nich zależy prawidłowe otwieranie, zamykanie oraz zabezpieczenie okien. Okucia anodowane wykonane są najczęściej ze stali i znamy je jako klamki, zawiasy czy uchwyty. Wbrew pozorom pełnią bardzo istotną rolę przede wszystkim praktyczną, ale także estetyczną. Jedną z ciekawych wersji okuć są te w kolorze czarnym. W jakich wnętrzach je stosować, aby podkreślić całą aranżację?
Okucia okienne dzielimy na kilka grup w zależności od funkcji jaką pełnią. Okucia łączące, to te spajające okno, np. zawiasy, zaczepy, złącza czy narożniki. Do okuć zamykających zaliczymy zamki, zasuwy, zatrzaski i kłódki. Wyróżniamy także okucia uchwytowe, czyli klamki, gałki i uchwyty. Na koniec należy wspomnieć o okuciach zabezpieczających, typu haki lub podpórki.
Podstawowym i najważniejszym zadaniem tych niewielkich elementów okiennych jest zapewnienie szczelności oraz umożliwienie otwierania, zamykania i uchylania (lub rozszczelniania) okna. Okucia traktuje się również jako zabezpieczenie przed włamaniem. Elementem z którym najwięcej do czynienia ma użytkownik jest klamka. Pozostałe zamontowane są na całym obwodzie okna, dzięki czemu jest ono dociśnięte do ramy, aby zapewniać szczelność oraz zapobiegać odkształceniom.
To od odkuć m. in. zależy w jaki sposób będą otwierać się okna – rozwieralnie, uchylnie czy rozwieralno-uchylnie. Okucia wykonane są ze stali i często w takiej wersji kolorystycznej występują w oknie, mogą jednak być barwione – zwykle na biało, ale także w bardziej oryginalnej wersji np. na czarno.
Okucia anodowane na czarno
Anodowanie okuć to powierzchniowa obróbka, która ma na celu zabezpieczenie stali lub aluminium przed korozją. Dodatkowo anodowanie stosuje się w celach zdobniczych – poprzez dodawanie w trakcie zabiegu substancji barwiących, pozwala uzyskiwać na powierzchni trwałe, nieścieralne powłoki kolorowe. Tak powstają okucia okienne w kolorze czarnym, które idealnie współgrają z innymi niż biały odcieniami ram okien.
Dzięki temu powstają okna doskonale pasujące do oryginalnej aranżacji wnętrz oraz stylu budynku z zewnątrz. Czarne okucia skomponują się ze szkłem, ale także innymi materiałami. Połączenie ich z drewnem lub betonem sprawi, że uzyskujemy atrakcyjne, eleganckie okno w nowoczesnym wydaniu. Obecnie coraz częściej urządzamy wnętrza w stylu minimalistycznym lub industrialnym, gdzie główną rolę odgrywają naturalne, surowe materiały. W takim pomieszczeniu każdy szczegół jest dopracowany i skomponowany z pozostałymi elementami wyposażenia.
Kolorystyka okuć okiennych
Główna kolorystyka takiej przestrzeni opiera się na 3 podstawowych barwach – bieli, szarości oraz czerni. Czarne okucia idealnie wpisują się w taką stylistykę. Połączone z naturalnymi tworzywami, jak np. drewno, beton czy metal tworzą wyjątkowy klimat, a jeszcze bardziej wyróżniają się na tle szkła.
Czarne okucia do szkła – do jakich wnętrz pasują?
Czarne okucia, to rzadko spotykane rozwiązanie, jednak dzięki swojej ponadczasowości i elegancji, coraz bardziej zyskują na popularności. Idealnie wkomponują się we wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym: nowoczesnym, industrialnym czy skandynawskim. We wszystkich główną rolę odgrywają materiały surowe, naturalne oraz stonowane.
Czarne okucia będą uzupełnieniem aranżacji i wpiszą się w oryginalny wystrój pomieszczenia. To szczególnie istotne we wnętrzach, w których okna pozostają odkryte. Ich wygląd stanowi w takim przypadku część aranżacji, dlatego powinny być dopasowane do pozostałych elementów. W pomieszczeniach nowoczesnych spotkamy kontrasty kolorystyczne, często z zastosowaniem czerni.
Okucia w tym odcieniu będą doskonałym uzupełnieniem pozostałych detali. Możemy dobrać do nich delikatne, białe firanki lub zasłony z czarnym motywem. Czarne okucia doskonale sprawdzą się w towarzystwie drewnianego parapetu zarówno w jasnym, jak i ciemnym odcieniu. We wnętrzu urządzonym w stylu hygge ważna jest przytulność, którą uzyskamy za pomocą puszystych, miękkich tkanin. Przeważają w nim ciepłe kolory często przełamane nasyconą, elegancką czernią.
Idealnym wystrojem dla czarnych okuć będzie także bez wątpienia styl industrialny. Fabryczne wnętrza, wypełnione dużą ilością surowych, metalowych elementów wyposażenia – regałów, stolików i dodatków – to miejsce, w którym okucia barwione na czarno sprawdzą się doskonale.
Jak zadbać o okucia barwione na czarno?
Częsta eksploatacja okuć, szczególnie zawiasów, uchwytów czy złącz niesie za sobą ryzyko przetarć i utraty koloru. Na szczęście metoda, jaką barwione są okucia jest bezpieczna dla ich koloru. Uzyskany podczas obróbki kolor jest trwały i nie ściera się nawet podczas intensywnego użytkowania. To co ważne, okuć bez względu na kolor nie powinno się zbyt mocno obciążać, co oznacza zakaz wieszania dodatkowych elementów na skrzydłach okiennych kiedy są otwarte.
Codzienna eksploatacja prowadzi do rozregulowania okien, dlatego warto regularnie je konserwować. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w smar lub odpowiednią oliwę techniczną. Dzięki stosowaniu się do tych kilku wskazówek przez długi czas będziemy cieszyć się bezpiecznymi oraz estetycznymi okuciami, które w efektowny sposób podkreślą wystrój okna i całego wnętrza.
Wpis gościnny, Ola redaktorka bloga fixly.pl