/

Łódź Design Festival, tydzień pełen refleksji

Majowy tydzień pełen inspiracji i refleksji, tak właśnie wyglądała tegoroczna edycja Łódź Design Festival. Była to wyjątkowa edycja, ponieważ miałam okazję być jej ambasadorką!

Hasło przewodnie Łódź Design Festival

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Łódź Design Festival to REFLEKSJE. Dotyczyły trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek – technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury.

Od zachwycających instalacji, po wystawy i wartościowe wykłady. Nie zabrakło niczego! Był to doskonały czas dla wszystkich wielbicieli designu, architektury i sztuki!  

„Życie towarzyskie i uczuciowe. Przestrzeń – ludzie – miasto”

Co było dla mnie największym doznaniem? Debata „Życie towarzyskie i uczuciowe. Przestrzeń – ludzie – miasto” była niczym miód dla uszu! Miała ona za zadanie poruszyć tematy z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego. Czy zastanawialiście się kiedyś, co kreuje atmosferę i nastrój architektury? W jaki sposób dobrze zaprojektowana architektura i otoczenie wpływają na użytkowników? Jak projektować przestrzenie publiczne, aby mieszkańcom żyło się w nich dobrze?

Jako studentka architektury duża uwagę przywiązuje do tego, co mnie otacza. Uwielbiam przebywać w pięknych miejscach, zarówno w skali miasta, gdzie górę bierze urbanistyka, jak i lokalach gdzie główną rolę odgrywa aranżacja wnętrz. Uważam, że większość z nas ma miejsca w których po prostu czuje się dobrze, albo źle. Co na to wpływa? Na to pytanie starała się uzyskać odpowiedź Małgorzata Tomczak, a wypowiedzi architektów, urbanistów sprowadzał się głownie do jednego. Otaczająca nas przestrzeń powinna być nam przyjazna, budzić poczucie bezpieczeństwa. Każdy z nas ma inne gusta, dlatego nie ma idealnego wzorca według którego należy projektować. Są jednak pewne reguły, wzorując się na których można projektować dobrze, zostały one w doskonałych kontekstach poruszone podczas debaty.

Hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsce spotkań, przestrzenie publiczne, place zabaw, ulice, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają, dyskutują, poznają, jedzą i piją, śpią i się bawią, są tłem do ich życia – towarzyskiego i uczuciowego- mówi Małgorzata Tomczak.

Zajrzyjcie do zakładki Ciekawe miejsca i zobaczcie co warto odwiedzić w Gdańsku i nie tylko! 🙂

Łódź Design Festiwal i nowe trendy w projektowaniu

Podczas festiwalu przedstawiona została wystawa przygotowana przez Interprint. Przedstawiała trendy, które pomagają żyć w równowadze z naszym środowiskiem naturalnym, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. upcycling – tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Ma na celu uświadomić, jak cenne są zasoby naturalne i zachęcić do tego, aby przedmiotom nadawać drugie życie. Kolejnym trendem jest co-everything istotą tego trendu jest współdziałanie, bowiem razem możemy stworzyć więcej, niż gdybyśmy działali w pojedynkę. To wartościowa możliwość wymiany umiejętności i wiedzy.

Trend Non_conform jest pochwałą dla niedoskonałości. Ponieważ wszystko dziś podlega digitalizacji. Wystawa miała za zadanie uświadomić, że nie niektóre rzeczy mogą być celowo niewykończone, a nawet z drobnymi wadami jak np. usłojenie drewna widoczne w meblach, to one nadają przedmiotowi wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Tegoroczna edycja Łódź Design Festiwal to ogromna dawka inspiracji i pozytywnych emocji. Cały harmonogram został specjalnie przygotowany z myślą o odbiorcach w różnym przedziale wiekowym. Wystawy i warsztaty były dedykowana zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, każdy mógł poczuć idee designu i oddać się sztuce 🙂

łódź design festival
Wystawa „Krucha trwałość. Majolika z Manufaktury w Nieborowie”
łódź design festival
Wystawa prac „make me”
łódź design festival
Wystawa prac „make me”
Wystawa „Krucha trwałość. Majolika z Manufaktury w Nieborowie”

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top