/

Kawa bez ekspresu? Alternatywne sposoby parzenia kawy.

Dobra kawa bez ekspresu?

Oczywiście! Z pomocą przychodzą alternatywne metody parzenia kawy – niezwykle cenione przez niektórych kawoszy ze względu na mniejsze koszty, prostotę oraz jakość i smak naparu.

Alternatywnie – tego Ci trzeba!

Czym tak właściwie są alternatywne metody parzenia kawy? Najprościej mówiąc są to alternatywy dla kawy z maszyny ciśnieniowej. Większość z tych metod została wynaleziona dużo wcześniej niż ekspresy, jednak są często zapomniane i niedocenione.

Najczęściej są to metody wykorzystujące efekt przelewania wody przez drobinki kawy, bez użycia zwiększonego ciśnienia. Tak, jak w ekspresie przelewowym, na przykład. Stąd mówi się także o nich jako metody pour-over, albo po prostu, metody przelewowe.

Mała czarna nigdy nie była moją faworytką. Kawa bez mleka? Nie do pomyślenia… Aż do momentu kiedy odwiedziłam niewielką kawiarnie Przelewki na tyłach Parku Oliwskiego w Gdańsku. Właściwie nie zdążyłam wybrać żadnej kawy, zrobił to za mnie Sławek – właściciel Przelewki. The Barn – Volcan azul i Rusty Nails – Myanmar Bank Sawt sprawiły, że każdy dzień zaczynam od przelewu!

Kawiarki można było spotkać w niektórych akademikach lub u starszych kolegów, którzy lubili napić się „lepszej kawy”, a właściwie prawdziwej kawy. Pierwszy ekspres przelewowy pamiętam z domu, a Aeropress to ulubiony gadżet mojej siostry. Natomiast chemexy i drippery to „oldskulowe” dodatki, które nieźle prezentują się na wielu Instagramach. Ośmielam się twierdzić, że dobra kawa to nieodzowny element każdego domu! Dlatego chciałabym z Wami prześledzić kilka alternatyw, które polubi Wasz portfel!

Młynek – bez tego kawa się nie uda!

kawa

Pamiętajcie, dobry młynek to punkt wyjścia do zaparzenia dobrej kawy! Młynki do kawy możemy podzielić na dwa główne rodzaje: żarnowe i nożowe. Zasada działania tych pierwszych opiera się na rozdrabnianiu ziaren kawy, które dostają się w stosunkowo niewielką przestrzeń pomiędzy dwoma żarnami o kształcie płaskim lub stożkowym. Natomiast młynki nożowe za pomocą wysokich obrotów ostrzy siekają ziarna kawy.

Jeżeli zastanawiacie się co wybrać, to zdecydowanie warto postawić na młynek żarnowy! Najważniejsza jego cechą która przeważa nad młynkiem nożowym jest względnie równy przemiał, który możemy dzięki niemu uzyskać. Równy przemiał oznacza też zdecydowanie lepszy efekt w filiżance. Raz zmielone ziarno jest zmielone raz i ani razu więcej. A oto mój ulubiony cytat przemawiający za wyborem młynka żarnowego…

No i jak w ogóle można tak bezlitośnie i po chamsku chlastać te delikatne arabiczki?

I jeszcze taka mała anegdotka… Moja Mama uwielbia kupować różne dodatki do domu, mniej lub bardziej przydatne. I tak też było z młynkiem żarnowym, który przez kilka lat uważała za atrapę… 🙂 Więc jak widać wygląd idzie w parze z funkcjonalnością!

Dripper

Szybka kawa z drippera!

Krótko mówiąc – rodzaj lejka, do którego wsadza się papierowy filtr w kształcie litery V. Wybór jest ogromny, ceramika, szkło, metal lub tworzywo sztuczne. Moim faworytem jest zdecydowanie metalowy w kolorze miedzi! W przypadku dripów Hario, ich konstrukcja, wymiary czy wewnętrzne i ożebrowanie są identyczne, niezależnie czy jest to drip szklany czy plastikowy.

Drip to typowy przedstawiciel alternatyw. Stąd też najlepiej sprawdzą się w nim kawy jednorodne, tzw. single, co oznacza że w paczce znajduje się kawa tylko z jednego regionu, z tej samej obróbki. Mielenie do dripa powinno być dość grube, przypominające piasek. Proporcje na idealną kawę, to 6g/100ml. Warto również pamiętać, aby nie wlewać od razu całej ilości wody, tylko sukcesywnie ją dolewać. Smak? Dużo delikatniejszy, w porównaniu do kawiarki czy aeropressu.

Idealny na start: Hario V60

Chemex

Chemex z wyglądu przypomina minimalistyczny wazon. Jest to zintegrowanie w jednym urządzeniu zarówno samego zaparzacza jak i karafki na kawę. Cały fenomen polega na stosunkowo grubych filtrach, które wykorzystuje się przy tej metodzie parzenia kawy. Cały proces parzenia jest niemal identyczny jak w dripie, ale powinien trwać nieco dłużej (3-4 min). To zdecydowanie najbardziej designerska i stylowa z alternatywnych metod parzenia kawy.

Polecany na start: Chemex 6 Cups z drewnianym kołnierzykiem

Kawiarka, kawa jak z włoskiej

Kawiarka-kawa jak z włoskiej kawiarni!
fot. Coffeedesk

Kawiarka to kultowe urządzenie wykonane z aluminium lub stali, pozwalające w łatwy sposób zaparzyć niezwykle aromatyczną i smaczną kawę. Kawiarka może z powodzeniem zastąpić ekspres ciśnieniowy, śmiało możemy do niej użyć ziaren dedykowanych pod espresso. Idealna dla miłośników niewielkiej, esencjonalnej kawy.

I tak jak uwielbiam przelewy, to nic nie zastąpi nieraz mocnego espresso z dobrze spienionym mlekiem! Otóż tak, do tej kawy mamy przyzwolenie na dolanie mleka. A jeżeli czyta to ktoś mi bliski, kto chciałaby zrobić mi prezent… to zgadza się, nie posiadam jeszcze elektrycznego spieniacza do mleka. A myślę, że moglibyśmy się BARDZO polubić!

Po więcej niezbędnych informacji dotyczących tej metody parzenia, koniecznie zajrzyjcie na Coffeedesk!

Polecany model: Bialetti Moka Induction

Aeropress

fot. Coffeedesk

Aerpress na rynku pojawił się stosunkowo niedawno, jednak szybko zyskał swoich zwolenników. Zdaniem Sławka z Przelewek – jedna z najlepszych opcji parzenia kawy, bo „im mniej ingerencji człowieka w parzenie kawy, tym lepiej”. Niezbędny w trakcie podróży, trwałe tworzywo sztuczne, niewielkie rozmiary i łatwość czyszczenia to wielki atuty podczas wyjazdów. Aeropress to przede wszystkim wybitnie smaczna kawa i duże możliwości eksperymentowania. Jedynym mankamentem jest dość ograniczona ilość przygotowywanej kawy, która wynosi jednorazowo ok 200ml.

Pamiętajcie, że z kawą warto eksperymentować. Sprzęt do zaparzenia dobrej kawy może spokojnie zamknąć się w 100-150 zł. Jest to również doskonały sposób na prezent. Warto śledzić świat kawowy, który co chwilę proponuje nam niesamowicie atrakcyjne alternatywy przygotowywania dobrej kawy! Jeżeli chcecie zgłębić ten temat, to koniecznie zajrzyjcie na Coffeedesk, który również dla mnie jest encyklopedią wiedzy 🙂

Gdyby tego było mało – mam dla Was kod promocyjny do wykorzystania na www.coffedesk.pl

Kod rabatowy Coffeedesk -15 zł * na hasło: designyourhome

*Kod obowiązuje przy zakupach za min 129zł do końca marca

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top