/

Kabina prysznicowa. Jaką kabinę wybrać do łazienki?

Wybór kabiny prysznicowej musi być dobrze przemyślany. Odpowiednio dopasowana powinna nie tylko pasować do aranżacji łazienki, ale również być komfortowa i dopasowana do jej użytkowników. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów oferujących  przeróżne dodatki poprawiające komfort jej użytkowania. Dlatego należy dokładnie przemyśleć kwestię jej wyboru i zastanowić się czy warto zdecydować się na dodatki czy może postawić na prostotę i funkcjonalność.

Kształt i wielkość kabiny prysznicowej

Do najpopularniejszych należą modele narożnikowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w mały łazienkach. Za optymalny wymiar przyjmuje się kabiny o wymiarach 90×90 cm, dostępne są również nieco mniejsze 80×80 cm lub 70×70 cm, najrzadziej wybierane z powodu komfortu użytkowania. Wielu producentów w swojej ofercie ma również kabiny prostokątne, których przynajmniej jeden bok podstawy ma od 100 do nawet 220 cm. Coraz większą popularnością cieszą się kabiny wnękowe, są wyposażone jedynie w drzwiczki i montowane są we wnękach pomieszczenia, dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy przestrzeń. Kabina prysznicowa staje się jednocześnie dyskretna i komfortowa, a bezużyteczna wnęka zyskuje nowe zastosowanie.

kabina prysznicowa

Brodzik czy kabina prysznicowa?

Kabinę montuje się bezpośrednio na podłodze lub na brodziku. Ważne jest wyznaczenie odpowiedniego odpływu, w innym przypadku woda wypłynie poza kabinę. Przewód, który łączy brodzik czy wpust z pionem kanalizacyjnym, musi być nachylony pod kątem 4-5%.

Wolnostojące kabiny to doskonałe rozwiązanie dla dużych łazienek. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, które nada wnętrzu nowoczesności. Kabiny walk-in mogą składać się również z dwóch lub trzech tafli szkła. Kabina tego typu świetnie sprawdzi się w łazience klasycznej lub skandynawskiej, wprowadzi dużo światła i lekkości do łazienki, a zarazem pozwoli wyeksponować ciekawe kafelki. Brodzik jest jednym z najtańszych i najłatwiejszych w montażu rozwiązaniem. Można umieścić go na różnej głębokości, najgłębsze mają 30-35 cm wysokości, a standardowe 10-15 cm. Pamiętajmy, że im głębszy brodzik, tym wizualnie zajmuje więcej przestrzeni.

kabina prysznicowa

W małych łazienkach korzystnym i praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie parawanu. Montuje się je na wannach w okolicach baterii wannowo-prysznicowej. Najlepiej, aby wanna w tym przypadku stała przy ścianie. Parawany zamykają wannę i tworzą z niej kabinę.

Kabina prysznicowa ze szkła czy tworzywa

Kabina prysznicowa może być szklana lub z tworzywa sztucznego. Szklane wykonywane są ze szkła hartowanego, ich cena jest adekwatna do trwałości. Powierzchnia szklanych ścianek prysznica może być dowolnie barwiona, ornamentowana lub matowa, zdobiona metodą sitodruku lub piaskowana. Kabiny z wypełnieniem z tworzywa są dużo tańsze. Szyby polistyrenowe mają przeważnie wytłoczone podczas produkcji ozdobne ornamenty, są jednak mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

kabina prysznicowa

Kabiny prysznicowe, rodzaj drzwi

Komfort korzystania z kabiny jest w dużej mierze uzależniony od sposobu otwierania drwi. Najmniej miejsca zajmą drzwi przesuwne i rozsuwane, umieszczone na rolkach lub suwakach, które znajdują się na szynach lub prowadnicach. Modele przesuwne powodują ściekanie wody do wnętrza kabiny, a przy ich otwieraniu woda nie wydostaje się na zewnątrz. Alternatywna są drzwi skrzydłowe (uchylne). Zdarzają się modele, które umożliwiają otwieranie drzwi zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz, przeważnie jedno lub dwu-skrzydłowe, do ich otwierania potrzeba dużo więcej miejsca. Coraz mniej popularne, drzwi składane niczym harmonijka mogą składać się na jedną lub dwie strony. Nie wymagają prowadnic i zajmują mało miejsca w łazience, jednak są stosunkowo mniej szczelne niż pozostałe.

Ile kosztuje kabina prysznicowa? Co wpływa na jej cenę? Odpowiedź na te pytania możecie znaleźć na poniższej grafice.

Niezależnie od kształtu i rozmiaru, kabina prysznicowa powinna pasować do stylistyki i wystroju łazienki. Warto zwrócić uwagę na wykończenia, rączki, uchwyty i zawiasy, które nadają jej charakteru i decydują o jej funkcjonaliści.

źródła zdjęć:

  • www.architonic.com
  • www.besco.eu
  • www.radaway.eu
  • www.domilazienka24.pl
  • www.lazienka.pl

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top