/

Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

Coraz częściej w naszych mieszkaniach i domach pojawiają się nietypowe rozwiązania, które kiedyś praktycznie nie gościły pod naszymi dachami. Do takich pomysłów zdecydowanie możemy zaliczyć stoły barowe, które zaczynają zajmować przestrzeń także i w polskich kuchniach. Są to stoły wyższe od ich tradycyjnych odpowiedników. By przy nich siedzieć potrzebujemy hokerów, czyli specjalnych wysokich stołków, które możemy kojarzyć z barów lub pubów. Stół barowy oraz hokery powinny być dobrane tak, aby tworzyły spójną a także estetyczną całość.

Dobrze dobrany, stabilny stół barowy nada naszej kuchni zupełnie nowy wymiar. Stół taki może też być ciekawym łącznikiem pomiędzy częścią kuchenną a pokojem dziennym, zwłaszcza w tych aranżacjach, w których jedno pomieszczenie przechodzi płynnie w drugie. Odpowiedni stół tego typu będzie miejscem, przy którym można zjeść kolację albo wypić kilka drinków w miłym towarzystwie.

  • Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?
  • Jak wybrać wysokość stołu barowego?
  • Stół barowy – na jaki materiał się zdecydować?
  • Stół barowy w małej kuchni

Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?

Stół barowy na jaki się ostatecznie zdecydujemy powinien mieć przede wszystkim jedną cechę – musi być meblem stabilnym. Nic gorszego niż chyboczący się stół barowy, na którym stoi to i owo, zwłaszcza w sobotni wieczór. Stabilność jest bardzo istotna, zwłaszcza w przypadku mebli składanych, które pod wpływem złożeń i rozłożeń mogą tę stabilność częściowo utracić. W przypadku stołów stawianych na stałe, także trzeba zwracać uwagę na tę cechę. Stół powinien być dopasowany wielkością do kuchni lub salonu, w którym ma stanąć. Jest on meblem dość wysokim o wyraźnej dominancie i wraz z hokerami może „zagarnąć” sporą część przestrzeni – w przypadku mniejszych pomieszczeń może to sprawiać niekorzystne wrażenie. Powinniśmy także dobierać go tak, by pasował do reszty mebli. Idealnym jest zakup całego wyposażenia danego pomieszczenia – wówczas dzięki poszczególnym elementom, np. w stylu minimalistycznym możemy uzyskać olśniewające efekty. Ważną sprawą jest także to by nasz stół był meblem funkcjonalnym oraz naprawdę przydatnym, a nie tylko zwykłą zachcianką kupioną pod wpływem nagłego impulsu.

Jak wybrać wysokość stołu barowego?

Wysokość stołu barowego każdorazowo powinna być dopasowana do wysokości innych mebli znajdujących się w kuchni, tak by sprawiała proporcjonalne wrażenie. Bardzo ważną relacją jest różnica wysokości pomiędzy blatem stołu, a hokerami na których będziemy przy nim siedzieć. Powinna się ona wahać od 25 do 30 cm, w zależności od naszego wzrostu. Najlepiej jest to wypróbować bezpośrednio podczas zakupu. Hokery, które dobierzemy do stołu barowego także powinny być stabilne i raczej dość ciężkie, gdyż lekkie krzesła tego typu bardzo łatwo się przewracają. W przypadku wyższych stołków do siedzenia koniecznie powinny posiadać one poprzeczki, na których goście mogą oprzeć stopy. Z zasady są one umieszczone w odległości około 40 cm o siedziska. Hokery ich pozbawione mogą być po prostu niewygodne.

Stół barowy – na jaki materiał się zdecydować?

W Internecie znajdziemy wiele stołów barowych wykonanych z różnych materiałów. Przeważnie będą to kombinacje drewna, metalu, plastiku i szkła. Liczne propozycje tego typu stołów dostosowanych do pomieszczeń różnej wielkości znajdziemy na stronie wonder.pl. Ten internetowy, dobrze zaopatrzony sklep pozwoli nam na zakup wymarzonego stołu. Często dostępne są tu różnego rodzaju promocje, dzięki czemu możemy nabyć upatrzony mebel taniej o sto, czy nawet więcej złotych. Taka okazja na pewno ucieszy każdego potencjalnego nabywcę lub nabywczynię. W przypadku rozwiązań barowych na pewno dobrym wyborem będzie stół z gładkim blatem laminowany albo szklany, odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Takie stoły są łatwe w utrzymaniu i nie sprawiają problemów przy sprzątaniu. Materiał, z którego są wykonane powinien pasować do swojego otoczenia. Poczucie smaku jest tu dość istotne. W przypadku, gdy nie do końca wiemy, co do czego pasuje, warto zasięgnąć porady u projektanta lub projektantki wnętrz. To na pewno nie zaszkodzi. Jeśli pozwolimy im na odrobinę twórczej wolności być może zaskoczą nas doborem takiego stołu, którego sami byśmy nie znaleźli. Warto spróbować – nie mamy nic do stracenia.

Stół barowy w małej kuchni

Stół barowy – jeśli dobrze go dobierzemy – może także, wbrew pozorom, sprawdzić się i w niewielkiej kuchni. Jeśli jest on dość wąski i wysoki, a także wykonany z metalu i np. ma szklany blat, który nada mu lekkości, wkomponuje się w przestrzeń, nie dominując nad nią. My zaś zyskamy miejsce do zjedzenia obiadu, czy też wypicia porannej kawy. Jest to rozwiązanie raczej dla singli czy też dwóch osób. Pomieszczenie przy takim stole kilkuosobowej rodziny może być raczej trudne. Wówczas pozostaje nam jedzenie posiłków przy dużym stole, a jego kuchenny brat może służyć do drobniejszych przekąsek, spożywanych w przelocie. Dobrze dobrany stół barowy będzie wspaniałym uzupełnieniem każdego mieszkania.

Przeczytaj również:

Wpis sponsorowany

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top