/

Ilustruje architekturę, edukuje społeczeństwo. Architektura okiem Zuzy Gadomskiej

Ilustruje modernistyczną architekturą, która w nieoczywisty sposób przedstawia ukryte piękno architektury i miejskich przestrzeni. Jej ilustracje odmieniają nasze spostrzeżenie na temat architektury.

Zuza Gadomska jest absolwentką Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, jak sama mówi „Dość szybko zrozumiałam, że tłumaczenia i słowne łamigłówki to nie ten rodzaj kreatywności, której poszukuję” więc długo nie zwlekając postanowiła kontynuować wielopokoleniową, rodzinną tradycję i ukończyć również Architekturę na Politechnice Gdańskiej. Jak się wkrótce okazało, była to najlepsza decyzja w jej życiu, dzięki której ,,znalazła” ilustrację.

„Fotorealistyczne wizualizacje, akademickie wzorce, czy wyuczona kreska nie zaspokajały moich twórczych ambicji. Zaczęłam rozglądać się za czymś „dla siebie” wewnątrz architektury. Akwarele, grafiki, ilustracje komputerowe…” – wspomina Zuza Gadomska.

Pierwszą wystawę Zuzy można było oglądać w kawiarni Kofeina w Gdyni, w lipcu 2017 roku, pod tytułem ,,Międzymiejsca”. Następna była wspólna wystawa prac z Darią Szczygieł w Sztuce Wyboru, gdzie ilustracje były uzupełnieniem zdjęć architektury.

Jej prace można również znaleźć w subiektywnym przewodniku miejskim ,,Ogarnij miasto” dla edycji ,,Gdańsk Sopot Gdynia”.

Zuza Gadomska
Opera House, Oslo
Zuza Gadomska
Villa Savoye, Poissy

Ilustrowanie Architektury

Zuza Gadomska ilustruje architekturę zaledwie od czterech lat, a za sobą ma już ogromny bagaż sukcesów! Tuż po tym, jak zdecydowała się zilustrować budynek Jednostki Marsylskiej, dostała propozycję współpracy z Fundacją Le Corbusiera. Ilustracje trafiły do masowej sprzedaży, a zdjęcia plakatów można oglądać we wnętrzach Jednostki Marsylskiej.

Etapy pracy nad ilustracją

Swoje inspiracje czerpie z otaczającej ją architektury, zarówno tej otaczającej jej na co dzień, jak i zagranicznej i historycznej.

„Czasem nawet prozaiczne rzeczy zostają mi w głowie i są początkiem ilustracji albo całej serii prac. Zdarza się, że szkicuję na szybko coś, co znienacka zwróciło moją uwagę. Czasami robię zdjęcie, ale wierzę, że szkic pozwala przefiltrować oglądany kadr na tyle, aby pozostała jedynie jego esencja.” – wspomina Zuza Gadomska

Pierwszym etapem pracy jest stworzenie palety kolorystycznej, która będzie w pełni oddawała atmosferę wykreowanej w głowie ilustracji. Następnie powstają pierwsze płaszczyzny,  perspektywa i praca nad detalami.

W jej pracach można dostrzec wyjątkową grę światła. Refleksy, statyczne
i dynamiczne cienie, duże płaszczyzny koloru i subtelne przejścia tonalne. Czyli praktycznie wszystkie motywy, które stanowią duże wyzwanie w realiach grafiki komputerowej. Szczególną trudność przynoszą wielkoformatowe projekty, przy których często trzeba twórczo pokombinować, aby wyglądały one równie dobrze na ekranie, jak i w druku.

Na ilustracjach Zuzy pierwszoplanowym bohaterem jest zawsze architektura. Modernistyczne bryły, detale, ówczesne rozwiązania techniczne i urbanistyczne. Nie sugeruję się rzeczywistością, robi to po swojemu. Instynktownie i odważnie eksperymentuje z poszczególnymi kolorami w interakcji ze światłem i cieniem.

Propagowanie wiedzy o architekturze

W pełni dojrzałe, nowoczesne społeczeństwa doskonale wiedzą, że przestrzeń wspólna to wielka wartość, o którą trzeba należycie dbać. Ilustracja to również sposób, za pomocą którego Zuza propaguje wiedzę o architektonicznym dziedzictwie. Przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury stworzyła serię ilustrowanych lekcji dla dzieci dotyczących edukacji architektonicznej pt. Archi Adventures (https://www.zuzagadomska.com/archi-adventures).

Nie da się ukryć, że jej ilustracje doskonale oddają wyjątkowy i nietuzinkowy charakter architektury i z powodzeniem mogłyby zdobić ściany pokoju niejednego wielbiciela architektury.

Zuza Gadomska
Gdynia, Zuza Gadomska Kamienica Antoniego Ogończyka-Blocha i Leona Mazalona, Gdynia
Zuza Gadomska

www.zuzagadomska.com

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top