/

Drewno na elewacji

O wyglądzie domu decyduje jego wykończenie, między innymi rodzaj zastosowanej elewacji. Drewno w tym przypadku sprawdza się znakomicie, prezentuje się efektownie i szlachetnie. Wbrew pozorom może nadać budynkowi zaskakująco nowoczesnego wyglądu. Mówiąc o drewnianej izolacji należy znaczyć, że przede wszystkim, iż będzie to wysoka izolacja cieplna budynku i korzystny mikroklimat.

Oczywiście tak jak wszystko, takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nie należy ono do najtańszych inwestycji. Musimy również pamiętać, że drewno jest dość wymagający materiałem. Aby było ozdobą naszego domu przez wiele lat, należy je szczególnie pielęgnować i impregnować.

Układ desek na elewacji

Elewacja nie powinna sięgać do podstaw budynku, ale być nieco podniesiona, gdyż to właśnie przy gruncie, gdzie deski mają największy kontakt z wodą następuje ich najintensywniejsza degradacja. Warto zwrócić również uwagę, aby deski zostały ułożone w sposób pionowy a nie poziomy, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu, bez problemu w przypadku zużycia będziemy mogli wymienić tylko najbardziej zniszczone dolne elementy (co w przypadku układu pionowego będzie niemożliwe).  

Jakie drewno na elewację?

Elewacje tego typu wykonuje się przeważnie z gatunków iglastych (świerka, sosny, modrzewia, dębu), które mają wyraźnie zarysowane słoje, co stanowi ich walor dekoracyjny. Wykorzystuje się również gatunki egzotyczne (meranti, okoume, tatajuba, cedr czerwony). W przeciwieństwie do drewna iglastego, ich usłojenie jest praktycznie niewidoczne, posiadają natomiast ciekawy układ włókien, dużym atutem jest również brak sęków. Elewacje drewniane rewelacyjnie komponują się w połączeniu ze stalą, aluminium oraz szkłem, dlatego coraz częściej widuje się je w projektach domów nowoczesnych, osiedlach mieszkaniowych, ale również na biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Drewno staje się ponownie doceniane w budownictwie. Sprzyja temu również trend powrotu do ekologii, chęć obcowania jeszcze w większym stopniu z naturą.

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top