/

Budowa tarasu przy domu krok po kroku

Planując budowę tarasu, powinieneś zacząć od przemyślenia kilku rzeczy, aby później nie musieć wprowadzać poprawek, które mogłyby narazić cię na dodatkowe koszty i jednocześnie opóźnić wszystkie prace. Na szczęście z naszym poradnikiem uda ci się wybrać odpowiednie miejsce, przygotować listę niezbędnych materiałów oraz uniknąć najpopularniejszych błędów.

  1. O czym trzeba pamiętać przy lokalizacji tarasu?
  2. Materiały potrzebne do budowy tarasu przy domu
  3. Budowa tarasu przy domu krok po kroku
  4. Błędy, których powinieneś unikać podczas budowy tarasu

Przy okazji poznasz sprawdzone rozwiązania, które warto zastosować przy budowie tarasu. Dzięki temu uzyskany efekt spodoba się tobie oraz pozostałym domownikom, a taras stanie się chętnie wybieranym miejscem na przyjęcie gości lub weekendowy relaks.

budowa tarasu
fot.Pinterest

O czym trzeba pamiętać przy lokalizacji tarasu?

Elegancki taras w dużym stopniu zwiększy komfort domowników, a jednocześnie odmieni wygląd całego domu. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby była to konstrukcja, która posłuży ci przez wiele lat. Wybierając odpowiednią lokalizację dla tarasu, powinieneś uwzględnić wielkość działki, którą możesz wykorzystać na postawienie konstrukcji, oczekiwania domowników względem nowego pomieszczenia oraz wasz tryb życia. Jeżeli na przykład wiesz, że będziecie chcieli na nim przebywać podczas wszystkich słonecznych dni, to warto pomyśleć o większej konstrukcji. Z drugiej strony, jeżeli posiadasz małą działkę budowlaną, a jednocześnie nie przepadasz za kontaktem z naturą, lepszym wyborem może się okazać mniejszy taras. W celu zapewnienia sobie wygodnego dostępu do tarasu warto usytuować go przy salonie lub jadalni. Jeżeli natomiast chodzi o stronę, dobrze jest wybudować taras od południa. Takie rozwiązanie docenisz nie tylko podczas wizyty gości lub rodziny, gdy trzeba będzie podać większą ilość posiłków, ale również w słoneczne dni.

Materiały potrzebne do budowy tarasu przy domu

Skoro już wiesz, jak wybrać najlepszą lokalizację dla tarasu, przygotuj jeszcze listę niezbędnych materiałów. Najważniejsze są oczywiście deski tarasowe, których największy wybór dostępny jest w sklepie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/taras/deski-tarasowe.html. Znajdziesz tu również pozostałe materiały, jak chociażby listwy narożne, legary i końcówki, dzięki czemu możesz za jednym razem zamówić wszystkie rzeczy. Wybierając kolor desek tarasowych, zwróć uwagę na to, jak prezentuje się elewacja całego budynku. Jeżeli jest jasna, powinieneś rozważyć ciemne deski. Na stronie sklepu z deskami tarasowymi znajdziesz wiele dodatkowych informacji na temat doboru kolorów, co uchroni cię przed nietrafionymi wyborami. Ceny poszczególnych desek mogą się co prawda różnic w zależności od tego, z jakiego drewna zostały wykonane oraz w jakim stopniu producent obrobił je przed wprowadzeniem do sprzedaży. Pamiętaj jednak, że dobrze wykonany taras posłuży ci przez wiele lat, dlatego oszczędzanie na materiałach zdecydowanie nie należy do dobrych pomysłów.

fot.Pinterest

Budowa tarasu przy domu krok po kroku

Początkowo myśl o samodzielnej budowie tarasu może wydawać się bardzo skomplikowana. Wystarczy jednak, że zastosujesz się do poniższego planu, a uda ci się sprawnie zrealizować niezbędne prace. Pierwszy etap to oczywiście wspomniany wybór lokalizacji dla tarasu oraz skompletowanie niezbędnych materiałów. Następnie powinieneś wytyczyć obrys, który oznaczy miejsce przeznaczone pod budowę tarasu. Na tym etapie będziesz mógł jeszcze łatwo wprowadzić ewentualne zmiany, jeżeli na przykład okaże się, że jest on za mały lub za duży. Trzeci krok to roboty ziemne, a więc usunięcie warstwy gleby na około 20-25 centymetrów. Następnie zamontuj słupki fundamentowe, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. Kolejne kroki to odpowiednio położenie płyt na powierzchni tarasu i stworzenie krzyżowego rusztu. Nie zapomnij o prawidłowym przymocowaniu wszystkich elementów, aby uzyskany efekt charakteryzował się wysoką stabilnością. Następnie możesz przejść do tego, co najważniejsze, a więc zamocować wybrane przez siebie odeskowanie. Po wykonaniu tych działań nie pozostanie ci nic innego, jak rozsiąść się wygodnie na nowym tarasie i odpoczywać. Pamiętaj jedynie o konserwacji desek, co zwiększy żywotność tarasu.

Błędy, których powinieneś unikać podczas budowy tarasu

Zamawiając narzędzia i materiały do budowy tarasu w sklepie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html możesz od razu pomyśleć o zakupie pozostałych artykułów, które ułatwią ci prace ogrodowe. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju węże, zraszacze, preparaty, nawozy i kompostowniki. Wracając natomiast do budowy tarasu, upewnij się, że nie popełniłeś żadnego z podstawowych błędów. Każdy z nich mógłby skrócić żywotność nowej konstrukcji. Dużym zagrożeniem jest przede wszystkim woda opadowa, więc od razu przygotuj odpowiedni odpływ. Jeżeli taras znajduje się na dużym podwyższeniu, warto rozważyć zainstalowanie balustrady ochronnej. Nawet jeżeli ty i pozostali domownicy będziecie zachowywać ostrożność, zawsze istnieje ryzyko, że któryś z odwiedzających cię gości zapomni o różnicy w wysokości i spadnie.

Przeczytaj również:

Wpis sponsorowany

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top