/

Boazeria angielska, pomysł na stylowe i nowoczesne wnętrza

Boazeria angielska to jeden z ciekawszych motywów dekoracyjnych, coraz chętniej wykorzystywany przez projektantów. Popularność tego rozwiązania sprawia, że z powodzeniem stosowane jest nie tylko w klasycznych, angielskich wnętrzach, ale także w nowoczesnych i stylowych aranżacjach.

Często boazerię kojarzymy z typowymi PRL-owskimi mieszkaniami, gdzie całe ściany były pokryte pionowymi deskami emitującymi drewno. Boazeria angielska to całkowite jej przeciwieństwo. Z reguły pokrywa 1/3 ściany i składa się z trzech głównych elementów – listwy przypodłogowej, panela ściennego oraz listwy dekoracyjnej.

Można kupić ją w formie gotowych paneli, które wykończone są zazwyczaj na biało i nadają się do natychmiastowego montażu. Jeśli jednak chcemy ją dostosować do własnych preferencji, kupujemy listwy i panele, które następnie docinamy i montujemy według uznania. W tym przypadku okładzina pokryta jest jedynie białym podkładem, który można ją samodzielnie malować.

boazeria angielska
fot. Ayuko Sudio
boazeria angielska
pinterest.com
boazeria angielska
www.planete-deco.fr/www.boxerjam.com

Boazeria angielska dodaje wnętrza szyku i elegancji. Doskonale wygląda w wysokich pomieszczaniach, których ściany można wykończyć również listwami sufitowymi. Zawsze kojarzy mi się z jasnymi, przestronnymi paryskimi kamienicami, której klimat doskonale oddaje projekt Filipa Domagały o którym możecie przeczytać TUTAJ.

Boazeria angielska, gdzie stosować?

Boazerię angielską, ze względu na jej użyteczność, najczęściej stosuje się w przedpokojach, holach, korytarzach, ale także przy schodach czy pokojach dziecięcych. Sprawdzi się w przypadkach, gdy ściany są szczególnie narażone na zabrudzenia lub obicia. Boazeria jest również bardzo ciekawym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych ścian. W wielu przypadkach, zamiast naprawiać ubytki i remontować całe pomieszczenie, wystarczy pokryć ściany panelami, które doskonale poradzą sobie z zamaskowaniem wszelkich niedoskonałości. Najlepiej będzie wyglądała we wnętrzach klasycznych lub glamour.

boazeria angielska
www.sfgirlbybay.com
www.marie-stella-maris.com

Jakie farby stosować do malowania boazerii?

Do malowania boazerii MDF można stosować farby dowolnego rodzaju, np. akrylowe lub lateksowe. Warto jest wybrać farbę dobrej jakości, aby boazeria była po montażu łatwa w utrzymaniu oraz odporna na zmywanie i ścieranie. Boazerię można malować w dowolny sposób: pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Boazerię fornirowaną można wykończyć dowolną farbą, lakierem, olejem czy bejcą.

fot. Ayuko Sudio

W projekcie biura Filipa Domagały panele zostały pomalowane na kolor niebieski. Celowo wykonano to w sposób, który w efekcie wygląda na niedokończony i niestaranny. Zaburza to harmonię we wnętrzu i zdecydowanie działa na korzyść całej aranżacji.

Element dekoracyjny, który najczęściej kojarzy nam się z luksusowymi angielskimi wnętrzami coraz częściej triumfuje w klasycznych i minimalistycznych aranżacjach. Nadaje wnętrzu ciepła oraz wyjątkowego stylu, będąc jednocześnie praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top